Danmarksmesterskaber 2010


DM i triple - 4. september i Kalundborg

Åben række - 27 hold - Officielt DIF-mesterskab

1. Søren Bentzen/Morten Saxild-Hansen - Hedebo/Launy Larsen - Holbæk
2. Lars Slot - Nykøbing F/Jacob Erlandsen - Nykøbing/ Jonas Kristensen - Bøgeskov
3. Emil Petersen/Jacob Rasmussen - Horsens/Kasper Miller - Hvidovre

Kvinder - 14 hold
1. Hanne Christensen - Holbæk/Anne Carlsson - Jonstrup/Inger Holmberg - Jonstrup
2. Maria Sonasson/Mia Carlsson - Starmasters/Rikke Deutschbein - Kr. Såby
3. Mette Ellekær - Nykøbing F/Mette Ryberg - Starmasters/Sofie Donkild - Hedebo

Juniorer - 2 hold
1. Mette Wagner - Nordfalster/Sasha Donkild - Hedebo/Benjamin Chortzen - Nykøbing
2. Søren Gregersen - Bøgeskov/Malou Lyng Larsen - Jonstrup/Johanne Büchert - Starmasters

Yngre juniorer - 1 hold
1. Julius Büchert - Starmasters/Katrine Junge Olsen - Vestfyn/Laurits Petersen - Horsens

Veteraner -  9 hold
1. Franco Peirano/Niels Jørgen Hede - Holbæk/Lars Juul - Frederiksberg
2. Glenn Bernstein/Thorsten Johnsen/Erik Frederiksen - Hedebo
3. Niels Plum/Finn Søholm - Jonstrup/Mogens Jensen – Køge

 
DM i double - 29. maj i Middelfart - 88 hold

Åben række - 36 hold

1. Jacob Erlandsen - Nykøbing F/Dennis Steffensen - Bøgeskov
2. Kasper Bak Laursen - Bøgeskov/Anders Erlandsen - Hvidovre
3. Morten Per Laursen/Morten Saxild-Hansen - Hedebo

Kvinder - 24 hold
1. Tanja Gromada - Tappernøje/Camilla Svensson - Kr. Såby
2. Elisabeth Kehlskov/Ruth Madsen - Hedebo
3. Annie Nielsen/Gitte Junge - Vestfyn

Juniorer - 4 hold
1. Mette Wagner - Nordfalster/Benjamin Chortzen - Nykøbing F
2. Malou Lyng Larsen - Jonstrup/Søren Gregersen - Bøgeskov
3. Kevan Petersen - Hasselgrisen/Marcus Presutti - Jonstrup

Yngre juniorer - 2 hold
1. Rasmus Toft/Julius Büchert - Starmasters
2. Laurits Petersen - Horsens/Sofie L. L. Olsen - Hasselgrisen

Veteraner -  22 hold
1. Franco Peirano - Holbæk/Lars Juul - Frederiksberg
2. Lars Jørgen Kongesbak/Lisbeth Nyborg - Hvirring
3. Pentti Djerf/Benny Krogh - Vestfyn

 
DM i mix-double - 30. maj i Middelfart - 74 hold

Åben række - 49 hold

1. Tanja Gromada - Tappernøje/Jacob Erlandsen - Nykøbing F
2. Maria Saxild-Hansen/Morten Per Laursen - Hedebo
3. Mette Ellekær/Mathias Ellekær - Nykøbing F

Juniorer - 5 hold
1. Mette Wagner - Nordfalster/Benjamin Chortzen - Nykøbing F
2. Johanne Büchert - Starmasters/Kevan Petersen - Hasselgrisen
3. Malou Lyng Larsen/Marcus Presutti - Jonstrup

Yngre juniorer -  ikke adviklet

Veteraner -  20 hold

1. Annelise Bothmann/Geert Bothmann - Hedebo
2. Benny Krogh/Pentti Djerf - Vestfyn
3. Ena Stærk/Einar Stærk - Beder-Malling

 
DM i single - 5. september i Kalundborg - xx hold

Åben række - 39 spillere

1. Sune Vig Larsen - Hedebo
2. Lennart Andersson - Kr. Såby
3. Jonas Kristensen - Bøgeskov

Kvinder - 20 spillere
1. Jette Møller - Korsør
2. Anni Kristensen - Bøgeskov
3. Tanja Watson Gromada - Tappernøje

Juniorer - 9 spillere
1. Mette Wagner - Nordfalster
2. Benjamin Chortzen - Nykøbing F
3. Daniel Watson Gromada - Tappernøje

Yngre juniorer - 1 spiller
1. Julius Büchert - Starmasters

Veteraner -  xx spillere
1. Joan Have Nielsen - Korsør
2. Lars Juul - Frederiksberg
3. Finn Søholm - Jonstrup

 
DM i Præcisionsskydning - 15. august i Karlslunde

Åben række - 23 deltagere - Officielt DIF-mesterskab

1. Morten Junge - Vestfyn
2. Kasper Bach Laursen
3. Niels Plum - Jonstyrup og Mario Presutti - Jonstrup

Kvinder - 9 deltagere - Officielt DIF-mesterskab
1. Maria Saxild-Hansen - Hedebo
2. Birgitte Frederiksen - Hedebo
3. Louise Miland - Kr. Såby og Mia Carlsson - Starmasters

Juniorer - 4 deltagere
1. Benjamin Chortzen - Nykøbing F
2. Julius Büchert - Starmasters
3. Sasha Donkild - Hedebo og Marcus Presutti - Jonstrup  
 


Dansk Petanque Forbund | Brøndby Stadion 20 , 2605 Brøndby | 26 28 24 45 | dpf@petanque.dk
CVR-nr.: 21 09 49 00 | Åbnings- og telefontid: Mandag - torsdag kl. 12-16 Cookies