|

Danmarksmesterskaber 2011


I Middelfart

Se invitationen      


DM i triple - 2. juli

Åben række - 30 hold - Officielt DIF-mesterskab
1. Morten Saxild-Hansen – Hedebo , Anders Erlandsen – Hvidovre, Emil Petersen – Horsens
2. Lasse Dithmar – Hedebo, Morten Junge – Vestfyn, Daniel Presutti - Hedebo
3. Rune Risgaard – Vestfyn, Eric Geraci – Hvidovre, Rolf Pedersen – Hvidovre
og Launy Larsen – Nykøbing, Mathias Ellekær – Nykøbing, Sune Vig – Hedebo

Kvinder - 16 hold
1. Maria Saxild-Hansen – Hedebo, Michelle Mikkelsen – Nykøbing, Tanja Gromada – Tappernøje
2. Iben Büchert – Hedebo, Anette Henriksen – Hedebo, Susanne Berthelsen –
Kr. Såby
3. Beth Sewerin - Hvirring, Lisbeth Nyborg – Hvirring, Jette Møller – Korsør
og Mette Ellekær – Nykøbing, Gitte Agerskov – Odense, Sofie Donkild

Juniorer - 4 hold
1. Mathias Beyer – Høng, Sasha Donkild – Hedebo, Mette Wagner – Nykøbing
2. Nikolai Witzke – Nordfalster, Camilla Nielsen – Bøgeskov, Daniel Watson – Tappernøje
3. Julius Büchert – Starmasters, Mads Hansen – Starmasters, Rasmus Toft – Starmasters
og Simone Løgager – Gribskov, Marcus Presutti – Gribskov, Michael Christensen – Gribskov

Veteraner - 18 hold
1. Racid Renane – Hedebo, Torsten Johnsen – Hedebo, Glenn Bernstein - Hedebo
2. Lene Fogsgård – Vennernes, Børge Fogsgård – Vennernes, Finn Kristensen - Vennernes
3. Niels Plum – Jonstrup, Finn Søholm – Jonstrup, Mogens Mærsk Jensen - Køge
og Benny Hansen – Hedebo, Geert Bothmann – Hedebo, Kjeld Büchert – Hedebo 


DM i double - 3. juli

Åben række - 43 hold

1. Morten Saxild-Hansen – Hedebo og Sune Vig - Hedebo
2. Lars Schæfer – Vestfyn og Per Olsen - Vestfyn
3. Jørgen Henk – Kr. Såby og Brian Bruun – Kr. Såby
og Morten Per Laursen – Hedebo og Anders Erlandsen – Hvidovre
 
Kvinder - 23 hold
1. Tanja Gromada – Nykøbing og Camilla Svensson - Starmasters
2. Line Hjorth – Høng og Maria Saxild-Hansen - Hedebo
3. Beth Sewerin – Hvirring og Jette Møller – Korsør
og Mia Carlsson – Starmasters og Maria Sonasson – Starmasters

Juniorer - 4 hold
1. Mathias Beyer – Høng og Sasha Donkild – Hedebo
2. Marcus Presutti – Gribskov og Michael Christensen – Gribskov
3. Mette Wagner – Nykøbing og Nikolai Witzke – Nordfalster
og Lauritz Petersen – Horsens og Kamilla Nielsen - Bøgeskov

Yngre juniorer - 2 hold
1. Julius Büchert – Starmasters og Rasmus Toft – Starmasters
2. Sara Miller – Starmasters og Frida Miller – Starmasters

Veteraner - 31 hold
1. Racid Renane – Hedebo og Glenn Bernstein - Hedebo
2. Vivi Boiden – Hvirring og Harry Nielsen - Horsens
3. Einar Stærk – BMI og Leif Carstensen – BMI
og Kai Nielsen – Hvirring og Henning Hansen – Hvirring  
 
 
DM i mix-double - 1. juli

Åben række - 51 hold
1. Mett Ellekr og Mathias Ellekær - Nykøbing F.
2. Hanne Christensen - Holbæk og Frederik Frederiksen - Nyøbing F.
3. Anette Ellekær og Peter Ellekær - Nykøbing
og Mia Carlson - Starmasters og Kasper B. Laursen - Bøgeskov

Juniorer - 4 hold
1. Mette Wagner - Nykøbing F. OG Nikolaj Witzke - Nordfalster
2. Sacha Donkild - Hedebo OG Mathias Beyer - Høng
3. Camilla Nielsen - Bøgeskov og Julius Büchert - Starmasters

Veteraner - 26 hold
1. Kirsen Madsen - Hornbæk OG Jørgen Erik Olsen - Holbæk
2. Vivi Boiden - Hvirring og Lars Jørgen Kongsbak - Hvirring
3. Mette Cornelius-Knudsen - Hedebo og Lars Juul - FIF
og Birgitte Frederiksen - Hedebo og Erik Frederiksen - Hedebo
 

DM i single - 30. juni

Åben række - 40 deltagere

1. Sune Vig - Hedebo
2. Lasse Dithmar - Hedebo
3. Allen Busk - BMI
og Mathias Ellekær - Nykøbing F.

Kvinder - 25 deltagere
1. Jette Møller - Korsør
2. Bente Kristiansen - Horsens
3. Gitte Agerskov - Odense
og Vivi Larsen - Tappernøje

Juniorer - 8 deltagere
1. Mette Wagner - Nykøbing F.
2. Nikolaj Witzke - Nordfalster
3. Mathias Beyer - Starmasters
og Camilla Nielsen - Bøgeskov

Yngre juniorer - 4 deltagere
1. Julius Büchert - Starmasters
2. Lauritz Petersen - Horsens
3. Sara Miller - Starmasters
og Frida Miller - Starmasters

Veteraner - 22 deltagere
1. Lise Hoel - Kr. Såby
2. Steen Gromada - Tappernøje
3. Jørgen Büchert - Starmaster
og Albin Hoel - Kr. Såby


Rekordforsøg Skud

Kvinder:

Hanne Christensen   Holbæk
1/2 times rekord:
520 skud
204 ramte
316 forbi
41 carreau
 
500 skud:         
204 ramte
336 forbi
41 carreau
 
Åben:
Kasper Bak Laursen  Bøgeskov
1/2 times rekord:
548 skud
396 ramte
152 forbi
63 carreau 

500 skud:
366 ramte
135 forbi
60 carreau           
 
DM i Præcisionsskydning - 14. august i Høng

 Se invitation     Fotos af af medaljetagerne

Åben række - Officielt DIF-mesterskab

1. Thomas Hartmann – København Petanque Klub
2. Lasse Dithmar – Boule Hedebo
3. Kasper Bak Laursen – Bøgeskov Petanque Klub
og Dennis Steffensen – Bøgeskov Petanque Klub

Kvinder - Officielt DIF-mesterskab
1. Mia Carlsson – Starmasters
2. Sofie Donkild – Boule Hedebo
3. Lykke Larsen – Bøgeskov Petanque Klub
og Mette Forslund – Starmasters

Juniorer - 4 deltagere
1. Mette Wagner – Nykøbing Petanque Klub
2. Mathias Beyer Andersen – Høng Petanque Klub
3. Malou Larsen – Tributor Petanque Klub
og Julius Büchert – Starmasters   


Dansk Petanque Forbund | Brøndby Stadion 20 , 2605 Brøndby | 26 28 24 45 | dpf@petanque.dk
CVR-nr.: 21 09 49 00 | Åbnings- og telefontid: Mandag - torsdag kl. 12-16 Cookies