DANSK VETERAN CUP 2019
Det har desværre ikke været muligt at automatisere resultat og afvikling af mellemrunden via Petanque Portalen, så derfor bliver resultater m.m. ført i regnearket her:
DVC 2019 Mellemrunde
Resultater bedes sendt til tu@petanque.dk. så vil de blive ført ind, inden for et par dage.
Hilsen TU
Jakob
Turneringsoversigt/Kampplan
NYT:
DVC-Nyt 28/5 2019
Da der er flere hold, der har udfordringer med at nå at spille alle kampene inden udgangen af uge 26. udvides muligheden for at nå at spille dem, frem til fredag d. 2/8-2019
Herefter vil mellemrunderne blive offentliggjort og sendt ud til de relevante holdleder.
Hilsen TU
Holdkort:
Torben Skalshøj har været os behjælpelig med nye holdkort, der kan lette arbejdet med at indsætte informationer om spillere, kampnumre og modstandere.
Kortene kan hentes her: Holdkort/resultatskema
Vejledning:
Download arket til din PC
Klik i rubrikken "Hold" hvorefter jeres klub vælges i rullepanelet ved klik på den lille pil til højre.
Klik derefter i feltet "Dato" og vælg den relevante spilledato ved klik på den lille pil til højre.
Arket udfyldes derefter automatisk med kampnumre og modstandere.
Klik derefter på "Navn" hvorefter der fremkommer en liste med navne på deaf jeres spillere, der har løst licens i 2019.
Klik på den ønskede spiller, hvorefter han indsættes med navn og licensnummer.
Denne funktion er kun mulig for spillere, der har løst licens inden den 8/4. Øvrige spillere skal indtastes manuelt.
Alternativt kan de "gamle" holdkort benyttes
Resultatskema/Holdkort
Resultatskema/Holdkort kan downloades til PC og udfyldes elektronisk, eller printes og udfyldes manuelt
Resultatskema/Holdkort eksempel
DVC Info:
Der er i alt tilmeldt 47 hold heraf 12 i vest og 35 i øst
Pulje inddelingen er foretaget ud fra følgende kriterier.
- Korte afstande hvor muligt.
- Maksimalt 2 hold fra samme klub i hver pulje.
- Sammenfaldende spilledage
Det er tilladt at aftale en anden spilledag end den fastsatte inden for samme uge.
De første kampe er sat til at starte i uge 15
Mellemrunden
Nr. 1 og 2 i hver pulje går videre til mellemrunden.
Vest : Uge 34
Kamp M1: Vinder pulje 1 mod 2er pulje 2
Kamp M2: Vinder pulje 2 mod 2er pulje 3
Kamp M3: Vinder pulje 3 mod 2er pulje 1
Uge 37- 39
De tre vindere af kampene M1, M2 og M3 spiller alle mod alle om 1 plads i finalen
Øst: Uge 34
Kamp M4: Vinder pulje 4 mod 2er pulje 5
Kamp M5: Vinder pulje 5 mod 2er pulje 6
Osv….
Kamp M11: Vinder pulje 11 mod 2er pulje 4
Uge 36
Er rettet til:
Kamp 2M1 Vinder Kamp M4 mod Vinder Kamp M8
Kamp 2M2 Vinder Kamp M6 mod Vinder Kamp M10
Kamp 2M3 Vinder Kamp M5 mod Vinder Kamp M9
Kamp 2M4 Vinder Kamp M7 mod Vinder Kamp M11
Uge 37- 39
De 4 vindere 2M1, 2M2, 2M3 og 2M4 spiller alle mod alle om 3 pladser i finalen
Finalen:
Finalen spilles alle mod alle.
Finalen spilles som hele holdkampe.
Andet: Det har tidligere været kutyme at mødes over en kop kaffe efter kampen. Dette hyggelige islæt opfordre vi til videreføres.
Invitation