Er en holdturnering for dem der er fyldt 55 år. Et hold består af 5 spillere, hvor der spilles double og triple. Turneringen afvikles på hverdage dog undtaget finalen som afviklen en lørdag i oktober for de 4 bedste hold. Se nærmere i turneringsreglementet.
Holdkort:
Når du skal bruge holdkort til DVC har du her to muligheder.
Excel versionen hvis alle spillerne kommer fra samme klub kan de hentes frem – ellers kan fx. spillere fra DGI-Klubber “bare” skrives ind.
Hvis du vælger Excel-version, downloades et holdkort i Excel-format. Derefter skal du vælge Hold, Dato m.v. i rullemenuerne. Når det er gjort, kan du finde spillernes navne i rullemenuen under spillere.
Hvis du vælger (PDF version) får du et holdkort, hvor du skal indskrive alle navnene med blyant eller kuglepen.
Vi anbefaler at man vælger Excel-version, som man udfylder hjemmefra. Holdsammensætningen kan du så vælge at sætte på dagen.